Teatr Miejski w Gliwicach

Barbara Ptak

Studiowała w Akademii Sztuk Pięknych - najpierw w Krakowie, potem w Warszawie, gdzie w 1963 r. uzyskała dyplom na Wydziale Grafiki Artystycznej w pracowni prof. Józefa Mroszczaka. Współpracuje z wszystkimi teatrami na Śląsku oraz z wieloma instytucjami kulturalnymi w Polsce i za granicą. W sumie w teatrach dramatycznych, muzycznych, operach, operetkach i w telewizji zrealizowała ponad 70 widowisk z repertuaru dramaturgii klasycznej („Romeo i Julia", „Cyd", „Intryga i miłość", „Mazepa", „Wujaszek Wania") oraz teatru muzycznego („Kram z piosenkami", „Ocean niespokojny", „Skrzypek na dachu", „Gizelle", „Planeta zakochanych"), a także baśni.

Już w czasie studiów związała się z zespołami filmowymi w Warszawie, Łodzi i we Wrocławiu, gdzie współpracowała z wybitnymi reżyserami: Jerzym Antczakiem („Noce i dnie"), Jerzym Kawalerowiczem („Faraon"), Kazimierzem Kutzem („Perła w koronie"), Januszem Majewskim („Królowa Bona"), Romanem Polańskim („Nóż w wodzie"), Andrzejem Wajdą („Ziemia obiecana"). Współpracuje z Teatrem Telewizji i telewizyjnymi wytwórniami filmowymi (m. in. „Ryszard III" w Ośrodku TVP w Krakowie, „Dama Kameliowa" w Warszawie). Prowadzi zajęcia na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Ściśle związana z Teatrem Rozrywki w Chorzowie. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Otrzymała wiele nagród i wyróżnień artystycznych, w tym nagrodę Ministra Kultury i Sztuki za całokształt osiągnięć w dziedzinie kostiumu filmowego oraz Złote Maski za inscenizacje teatralne. Jej projekty filmowe, teatralne, a także obrazy prezentowane były na specjalnie zorganizowanych wystawach, m. in. w Warszawie, Częstochowie, Opolu, Łodzi, Czeskim Cieszynie i Hamburgu.

W Gliwickim Teatrze Muzycznym projektowała kostiumy do „Orfeusza w piekle" Jacquesa Offenbacha (1998), „Wiedeńskiej krwi" Johanna Straussa (2002), „Hello, Dolly!" Jerry'ego Hermana (2003) i „Noc w Wenecji" Johanna Straussa (2013). Laureatka Nagrody Artystycznej ZŁOTA MASKA za rok 2013 za kostiumy do spektaklu „Noc w Wenecji".

Partnerzy i sponsorzy:

Przyjaciele medialni:

bip