Teatr Miejski w Gliwicach

Ruben Silva

Polski dyrygent boliwijskiego pochodzenia. W 1974 roku ukończył Konserwatorium Muzyczne w La Paz (gitara,fortepian,perkusja). W latach 1974-78 studiował dyrygenturę i kompozycję na Uniwersytecie Katolickim w swoim rodzinnym mieście, pod kierunkiem Alberto Villalpando i Carlosa Roso. Równocześnie w latach 1974-76 brał udział w kursie dyrygenckim prowadzonym przez ormiańskiego dyrygenta Rubena Vartanjana. W 1975 roku został dyrygentem orkiestry konserwatorium oraz założył Młodzieżową Orkiestrę Symfoniczną. W tym okresie był także kierownikiem chóru Uniwersytetu Katolickiego, asystentem dyrygenta Narodowej Orkiestry Symfonicznej w La Paz oraz dyrygentem Orkiestry Kameralnej. Gościnnie dyrygował największymi orkiestrami swojego kraju.

W 1978 roku otrzymał stypendium polskiego rządu na studia w warszawskiej Akademii Muzycznej im. F. Chopina, gdzie przez pięć lat kształcił się pod kierunkiem prof. Stanisława Wisłockiego. W 1983 roku został laureatem i otrzymał nagrodę dla najmłodszego finalisty III Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach. Brał udział w letnim kursie dyrygenckim prowadzonym przez Franco Ferrerę w Sienie we Włoszech, został także finalistą Międzynarodowego Konkursu Radia i Telewizji w Budapeszcie.

W latach 1983-1992 był dyrygentem Warszawskiej Opery Kameralnej, a w latach 1992-1994 dyrektorem artystycznym Opery Wrocławskiej. W 1995 roku został zaproszony przez Operę Nova w Bydgoszczy do realizacji Die Zauberflute W. A. Mozarta. W latach 1994-1997 był dyrektorem artystycznym Filharmonii Koszalińskiej, a w latach 1995-1997 dyrektorem artystycznym Opery Krakowskiej, gdzie m.in. przygotował premierę Skrzypka na dachu J. Bocka. W latach 1997-2000 współpracował z Teatrem Muzycznym Roma w Warszawie, gdzie przygotował premiery Księżniczki czardasza E. Kálmána oraz Wesołej wdówki F. Lehára.

Od 1998 roku współpracuje z Belgradzką Operą Kameralną, gdzie zrealizował premiery: Cossi fan tutte W. A. Mozarta i II Matrimonio Segreto D. Cimarosy) W 2000 roku został konsultantem muzycznym i pierwszym dyrygentem gościnnym Gliwickiego Teatru Muzycznego. Jako kierownik muzyczny zrealizował tam spektakle: Ptasznik z Tyrolu K. Zellera w 2000 r., Oklahoma! R. Rodgersa (polska prapremiera) w 2001 r., Księżniczka czardasza w 2002 r. i Kraina uśmiechu w 2007 r. Od 2003 r. jest tam również kierownikiem muzycznym musicalu Zorba J. Kandera.

Od 2000 r. jest dyrektorem Warszawskiej Filharmonii Młodzieżowej, a od 2005 roku dyrektorem artystycznym Filharmonii Koszalińskiej. Od 1983 roku gościnnie występuje prawie we wszystkich filharmoniach w Polsce. Współpracuje z takimi orkiestrami jak NOSPR czy Sinfonia Varsovia. Dokonał wielu nagrań dla radia i telewizji, w Polsce i na świecie. Brał udział w licznych tournées i festiwalach z polskimi zespołami w całej Europie i Japonii. Koncertował w większości krajów Europy, w Libanie i Ameryce Południowej. Podczas licznych występów zyskał wielkie uznanie krytyki i publiczności za wyczucie stylu, temperament, muzykalność i doskonały warsztat dyrygencki. W ostatnich latach prowadzi intensywną działalność w Hiszpanii, gdzie przygotowuje i dyryguje premierowymi spektaklami w takich teatrach jak: Teatro de la Zarzuela w Madrycie, Teatro Arriaga de Bilbao czy Gran Teatro de Cordoba.

Ruben Silva ma w swym dorobku realizację okolo40 dzieł operowych i baletowych, które spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem świata muzycznego (m.in. Die Zauberflute, Cossi fan tutte, Don Giovanni, Wesele Figara W. A. Mozarta, Cyrulik sewilski, Włoszka w Algierze, Turek we Włoszech G. Rossiniego, Halka, Straszny dwór S. Moniuszki, Baron cygański J. Straussa, Traviata, Rigoletto, Bal maskowy G.Verdiego, Wolny strzelec C.M von Webera, Faust C. Gounoda, Napój miłosny G. Donizettiego, Jezioro łabędzie P. Czajkowskiego.

Jest wszechstronnym dyrygentem, nie bojącym się nowych wyzwań repertuarowych. W jego repertuarze znajdują się również liczne utwory symfoniczne i oratoryjne, obejmujące różne style - od baroku do współczesności.

Partnerzy i sponsorzy:

Przyjaciele medialni:

bip